Nepieciešams nodrošināt veselīgu uzturu bērniem un rūpēties par iedzīvotāju veselību

Strādājot pie priekšlikumiem sabiedrības veselības uzlabošanai. No kreisās: Jānis Upenieks un Latvijas Ārstu biedrības vadītājs Pēteris Apinis

Augustā noslēdzās deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana 12.Saeimas vēlēšanām, kas norisināsies šī gada 4.oktobrī. 13 kandidātu sarakstos kopumā pieteikti 1156 deputātu kandidāti, deviņi no viņiem kā savu dzīvesvietu norādījuši Valmieru.

Viens no 12.Saeimas vēlēšanu kandidātiem ir Jānis Upenieks, kurš jau kopš 2011.gada ir Saeimas deputāts. Upenieks par deputātu kļuva 2011.gadā – 22 gadu vecumā. Tolaik viņš bija viens no jaunākajiem deputātiem. Deputātu kandidāts ir dzimis un audzis Valmierā, absolvējis Valmieras Viestura vidusskolu, bakalaura grādu ieguvis Rīgas Ekonomikas augstskolā. Aizvadītajā gadā viņš pārcēlies atpakaļ uz dzīvi Valmierā.

Kādēļ nolēmāt atkātoti kandidēt 12.Saeimas vēlēšanās?

Vēlos turpināt iesāktos darbus. Esmu iesācis darbu pie sabiedrības veselības un sporta jautājumiem. Esmu cīnījies pret smēķēšanas izplatību, kā arī šo gadu laikā ir izveidojusies laba sadarbība ar Valmieras pašvaldību par Vidzemes Olimpiskā centra attīstību. Izdevies iegūt līdzekļus BMX trases un peldbaseina būvniecībai. Šobrīd darbojamies, lai notiktu Jāņa Daliņa stadiona renovācija un vieglatlētikas manēžas izveide. Tāpat esmu aktīvi iestājies par elektronisko vēlēšanu ieviešanu. Tie ir jautājumi, kas iesākti un, ko vēlos pabeigt. Pēc trīs aizvadītajiem gadiem Saeimā esmu sapratis, ka man patīk šis darbs un vēlos to turpināt.

Kādēļ izvēlējāties kandidēt no partijas “Vienotība” saraksta?

Mani uzskati saskan ar šīs partijas mērķiem. Šī ir mērķtiecīga partija ar loģisku skatu uz drošības jautājumiem, kas šobrīd ir svarīgi. Uzskatu, ka šī ir eiropeiska un moderna partija, taču stingri pastāv arī par nacionālajām vērtībām.

Kādus jautājumus vēlaties aktualizēt Saeimā, kas saistīti ar Valmieru un Vidzemes reģionu?

Tīri grūti nošķir Saeimā virzītos jautājumus tieši uz konkrētu reģionu. Likums visiem strādā vienādi, neatkarīgi, vai tā ir Vidzeme, Zemgale, Latgale, Kurzeme vai Rīga. Saistībā ar Vidzemi šogad piedalījos koncepta izstrādē par sporta internātu izstrādi, šis jautājums būs aktuāls arī pēc vēlēšanām. Runājot par visiem reģioniem, uzskatu, ka Eiropas fondu līdzfinansējums visiem jāpiešķir daudz maz līdzīgā apmērā. Fondu piesaiste iepriekš bijusi vairāk vērsta uz Latgali, taču jācīnās arī par tiem, kuri parādījuši, ka labi attīstās.

Kā Saeimas deputāts dodos vizītēs pie iedzīvotājiem. Esmu ievērojis, ka jautājumi, kas satrauc iedzīvotājus tik pat kā visur ir vienādi. Iedzīvotājiem rūp cilvēku aizplūšana no mazākiem reģioniem uz lielākām pilsētām vai ārvalstīm. Tas ir sāpīgākais jautājums.

Kādus vēl jautājumus vēlaties aktualizēt Saeimā?

Plānoju turpināt cīņu par smēķēšanas ierobežojumiem. Bieži vien neapzināmies, bet šī ir ļoti briesmīga sērga. Iedīgļi smēķēšanai sākas tieši agrā jaunībā. Uzskatu, ka nepieciešams ierobežot smēķēšanu jaunieši, bērnu un grūtnieču klātbūtnē.

Esmu arī sporta federācijas padomes pārstāvis, tādēļ viens no maniem uzstādītajiem mērķiem ir arī pastiprināta cīņa par trešo sporta stundu skolās. Šobrīd minimālais sporta stundu skaits ir divas stundas, un skola pati var izvēlēties vai palielināt skaitu. Mans mērķis ir ieviest trīs stundas, kā minimālo skaitu.

Trešais jautājums, kas mani interesē ir par jauniešu uzturu. Esmu gatavs aktualizēt jautājumu par brīvpusdienu ieviešanu līdz devītajai klasei, lai visi jaunieši saņemtu veselīgu uzturu. Tas būtu palīdzīgs solis arī tām ģimenēm, kurām ir zemi ienākumi. Vismaz skolā bērns būtu kārtīgi paēdis un vecākiem par to nebūtu jāmaksā.

Kad kandidējāt 11.Saeimas vēlēšanām Jūsu vecums bija 22 gadi. Šogad viens no deputātu kandidātiem, kurš kā savu dzīves vietu norādījis Valmieru, dzimis 1993.gadā. Vai varat dalīties pieredzē, ko nozīmē būt jaunam deputātam Saeimā?

Gados vecāki deputāti kādreiz grib pajokot par vecumu, bet nevajag baidīties. Tiklīdz deputāti sāk strādāt pie kāda likumprojekta vai jautājuma, tad šī vecuma barjera pazūd. Iesaku nešaubīties par savām spējām. Saeimā ir 100 deputāti, katram ir viena balss neatkarīgi no vecuma. Protams, paiet laiciņš kamēr pierod, bet es neteiktu, ka biju par kaut ko satraukts vai pārsteigts. Katrā ziņā, tā bija laba pieredze un to var iegūt tikai, ja kaut ko dara.

Kādu atbalstu cerat iegūt vēlēšanās?

Pēdējo gadu laikā esmu ticies ar vēlētājiem, skolām un pašvaldībām. Uzskatu, ka mans vēlētājs ir plaša profila cilvēks, kam rūp Latvijas attīstība.

Kāds ir Jūsu aicinājums vēlētājiem?

Zemā vēlētāju aktivitāte vēlēšanās ir viens no iemesliem, kādēļ esmu ierosinājis elektronisko vēlēšanu ieviešanu. Aicinu iedzīvotājus piedalīties vēlēšanās, jo katra balss ir svarīga. Šī gada vēlēšanu rezultāti noteiks politisko kursu valstī nākamajiem četriem gadiem. Es personīgi pazīstu cilvēkus, kas nav iekļuvuši Saeimā dēļ vienas iztrūkstošās balss.

 

Izvilkums no intervijas http://valmiera.pilseta24.lv/zinas/107/324479

Leave a comment

Your comment