E-vēlēšanas 2013. gadā

Viens no mūsu grupas politiskajiem mērķiem ir panākt e – vēlēšanu ieviešanu Latvijā jau uz pašvaldību vēlēšanām, tāpēc ir apsveicami, ka jautājums par e-vēlēšanu ieviešanu Latvijā beidzot izkustējies – Koalīcijas padome konceptuāli vienojusies par e – vēlēšanu ieviešanu un nodrošināšanu jau 2013. gada pašvaldības vēlēšanās. Līdz šim par e- vēlēšanām Latvijā ir daudz runāts, bet maz darīts. Beidzot šis process ir izkustējies no praktiska nulles punkta. Tagad galvenais ir aktīvs darbs, un mērķa panākšana, lai iedzīvotāji jau 2013. gadā savas balsis pašvaldības vēlēšanās varētu nodot arī elektroniski.

Lai gan pēdējo gadu laikā jautājums par e-vēlēšanu iespēju nodrošināšanu Latvijā ticis atlikts vairākkārt, sabiedrībā arvien uzskatamāk redzams, ka Latvija ir gatava e-vēlēšanām. Par to liecina gan dati par to, ka aizvien plašākam iedzīvotāju lokam ir pieejams internets ar stabilu pieslēgumu, gan tas, ka Latvijas iedzīvotāji aizvien biežāk savus ikdienas darījumus veic elektroniskajā vidē. To, ka Latvija ir gatava e-vēlēšanām apstiprina arī lielā interese par tautas skaitīšanas iespējām elektroniskajā vidē.

Citu Baltijas reģiona valstu pieredze liecina, ka e- vēlēšanu sistēma Latvijā gūs popularitāti un veicināt vēlēšanu aktivitāti.  Piemēram Norvēģijāu pašvaldību vēlēšanās balsot elektroniski bija iespējams desmit apgabalos. Šis solis ir veicinājis arī vēlētāju aktivitāti. Arī mūsu kaimiņvalstī Igaunijā, elektroniskās balsošanas sistēma pirmo reizi tika izmantota jau 2005. gada pašvaldību vēlēšanās un kopš tā laika tā ar katrām vēlēšanām kļūst aizvien populārāka un pieprasītāka vēlētāju vidū. Pēdējās vēlēšanās Igaunijā elektroniski nobalsoja jau 104 tūkstoši vēlētāju.

Ir izskanējušās bažas, ka pirms ieviest e- vēlēšanas, sākotnēji sabiedrība ir jāsagatavo tām. Protams, ka sabiedrībai būs jāpierod pie e- vēlēšanām. Bet labākais veids kā veicināt uzticību e-vēlēšanām ir pierādīt to efektivitāti praksē. Izveidojot drošu un labu sistēmu. Ar vārdiem un skaistām runām mēs iedzīvotājus nepārliecināsim – iedzīvotājiem par e-vēlēšanu funkcionalitāti  ir jāpārliecinās pašiem. Es nešaubos, ka ar katru nākamo vēlēšanu balsojumu e- vēlētāju īpatsvars pieaugs.

Paredzēts, ka jau tuvāko nedēļu laikā Satiksmes ministrijas un LVRTC pārstāvji dosies uz Ministru kabinetu, lai ziņotu par turpmāko darba gaitu un piedāvājumu par e- vēlēšanu ieviešanu Latvijā.

Latvijas Valsts radio un televīzijas centra (LVRTC) darbs pie e-vēlēšanu koncepcijas ir fināla stadijā un jau tuvākajās nedēļās tā tiks iesniegta izskatīšanai Ministru kabinetā.

Leave a comment

Your comment